ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

ISO 22000, HACCP prensipleri üzerine kurulmuş tüm olası gıda güvenliği tehlikelerini yok etmek ve güvenli gıda ürünleri üretimini kontrol etmek üzere tasarlanmış gıda zincirindeki tüm firmaları içeren uluslararası bir standarttır.

HACCP, gıda ve gıdayla temas eden madde üreten işyerlerinde tüm üretim aşamasında olası tehlikeleri önlemek veya en az düzeye indirmek amacıyla kurulmuş “kritik kontrol noktalarına dayalı” bir gıda güvenliği sistemidir.

Bu belgeyi almak, gıda işletmenizin fiziksel, kimyasal ve biyolojik şartlarının uygun hale getirilmesi; ürünün, işletmeye kabulünden müşteriye ulaşmasına kadar olan aşamalarda uygun şekilde işlenmesini sağlar.

Sıkça Sorulanlar

 

Gıda üreticileri, Gıda satıcıları, Gıda servisleri, Hazır yemek firmaları, Yem üreticileri, Gıda bileşeni üreticileri, Çiftçiler, Hasatçılar, Temizlik ve sanitasyon hizmeti veren kuruluşlar, Taşıyıcılar, depolama ve dağıtım kuruluşları vb. Ambalaj malzemeleri üreticileri, Gıda ile temasta bulunan diğer öğeleri üreten kuruluş

 

  • Tehlike analizinin yapılması
  • Kritik kontrol noktalarının belirlenmesi
  • Kritik limitlerin oluşturulması
  • Kritik kontrol noktalarının izlenmesi için sistemin kurulması
  • Kontrol altında olmayan noktaların izlenmesi ve varsa düzeltici faaliyetlerin oluşturulması
  • Sistemin etkili bir şekilde işlemesinin denetlenmesi için kontrol prosedürlerinin oluşturulması
  • Bu ilkelerin uygulanması için prosedür ve kayıtları kapsayan dokümantasyon sisteminin oluşturulması

 

Aqrogroup, ISO 22000:2005 standartının getirdiği gıda güvenliği uygulamalarını firmanızın ihtiyaçlarına özel tasarlar. Aqrogroup Gıda Güvenliği yönetim sistemleri konusunda uzman baş denetçilerden oluşan bir ekibe sahiptir ve Belgelendirme sürecinizde çözüm ortağınız olmaya hazırdır.

 

Bir gram önlem bir kilo tedaviden daha değerlidir. Teklif Alın